چگونه می توان با استفاده از آهنگ، نتیجه کار ها را بهتر کرد؟

آهنگ ها بخش جدا نشدنی زندگی ما هستند. خیلی ها به یک آهنگ به چشم یک سرگرمی نگاه می کنند. اما اغلب از این موضوع که آهنگ می تونه یکی از ابزارهای کاریشون باشه بی خبرند. آهنگ بجا و مناسب می تونه تاثیر گذاری فرد رو بیشتر کنه؛ باعث بشه که فرد بتونه کارهای بهتری رو در مدت زمان کمتری انجام بده؛ خلاقیت آدم رو بیشتر کنه و شروع یک روز پویا رو به آدم نوید بده. هرکدوم از ما می تونیم با اضافه کردن آهنگ به زندگی روزانمون نتایج کارهارو بهتر کنیم.

این مساله که آهنگ می تونه یک «وسیله» باشه موضوع زیاد جدیدی نیست. از گذشته های خیلی دور (وقتی که انسان های غار نشین با استخوان رو سنگ ها میزدن) از آهنگ برای کار های مختلف استفاده می کردند. در جنگ ها، جشن ها، سوگ واری ها و هزار و یک کار دیگه.

اما سوال اینجاست که چطور می شه با آهنگ نتایج کار های روز مره رو بهتر کرد؟

کارگردان زندگی خودتون بشید!


بله. مثل یک کارگردان رفتار کنید. حتما همه شما تا حالا به آهنگهای پس زمینه فیلم ها گوش کردید. وقتی تعقیب و گریز داره انجام می شه ریتم آهنگ پس زمینه هم سرعت می گره، وقتی صحنه های احساسی شروع می شه ریتم آرومتر میشه و … اینجا کافیه که ببینید چی می خواید. آیا کاری که دارید انجام می دید نیاز به آرامش داره یا نیاز به سرعت؟ دارید مطالعه می کنید یا دارید ورزش می کنید؟ در حال استراحت هستید یا دارید یک کار با ریسک بالا انجام می دید؟ با توجه به کاری که انجام می دید آهنگ مورد نظرتون رو هم پخش کنید.

آهنگی که بجا پخش میشه، باعث می شه شما سریعتر داخل اون روندی بیوفتید که قراره توش حرکت کنید. و برعکس. اگه حالت آهنگ با حالت کاری که دارید انجام می دید مطابق نباشه حتی بازدهی شما رو شاید به صفر برسونه! یک کارگردان خوب آهنگ مناسبی رو برای صحنه ای که در حال اجراست انتخاب می کنه

انرژی بگیرید و متمرکز بشید.


تمام انسان های روی زمین کار هاشون رو بر اساس «ریتم» انجام میدن. کافیه یه ریتم خاص رو بشنوید، بعد نا خودگاه حرکاتتون با اون ریتم، همزمان میشه. حتما تا به حال دیدید که وقتی بقیه دارن به آهنگ گوش میدن یا نوک انگشتشونو تکون میدن یا پاشونو با اون ریتم به زمین می زنن. لازم نیست شما کار خاصی انجام بدین، بدنتون خودکار عمل می کنه و ریتمش رو هماهنگ با ریتم آهنگ می کنه و باعث میشه شما انرژی بگیرید!، دیوونگی کنید!، آروم بشید و یا حتا خوابتون ببره!

اینکه چه ریتمی به شما انرژی میده کاملا شخصی هست و برای هرکس هم فرق می کنه؛ اما اغلب با ریتم های تند و ملودی هایی که توشون اوج و فرود های زیادی هست انرژی می گرند.

خلاصه به هر آهنگی که وقتی با شنیدنش حال و حوصله ی کار کردن رو پیدا می کنید، می گن آهنگ انرژی بخش شما … اگه می خواید یه شروع طوفانی داشته باشید، یا می خواید برای یه کاری انگیزه پیدا کنید یا حتا برای انجام کاری که خسته کننده س براتون، میتونید به آهنگ انرژی بخش خودتون گوش کنید.

در جاهایی که خیلی ساکته ذهن راحت منحرف میشه. در این نوع محیط ها با شنیدن یه صدای بسیار بسیار کم حواس آدم پرت بشه و یا اصلا کلا آدم به فکر و خیال فرو میره… گوش کردن به آهنگ می تونه برای آدم تمرکز رو در این شرایط به همراه بیاره. حتی اگه به آهنگ هم توجه نکنید، ذهن کار خودش رو انجام می ده. یعنی با توجه به اون ریتم خودش رو تنظیم میکنه. چون آهنگ در حال اجراست پس دیگه هیچ صدای کوچکی هم نمیتونه حواستون رو پرت کنه و تو فکر و خیال هم دیگه فرو نمیرید.

به این نکته توجه کنید که این مورد آخر برای همه صادق نیست و شاید یکی کلا حواسش پرت بشه با شنیدن یه آهنگ. اصراری نیست که همه برای تمرکز آهنگ گوش کنن. اگه فک می کنید در سکوت بهتر تمرکز دارید، پس محیط رو برای خودتون ساکت نگه دارید.

اگه جز دسته بالا نیستید اینبار که داشت حواستون پرت می شد، برای خودتون آهنگی پخش کنید تا ببینید چطور بدون توجه به گذر زمان کارهاتون پیش می ره.

چه موقع آهنگ گوش ندهیم؟


حالا که اینقدر گوش دادن به آهنگ می تونه به آدم کمک کنه، زمانی پیدا میشه که بخواد دیگه آهنگ گوش نکنه؟

1.آسیب رسیدن به گوش

این احساس برای خیلیا پیدا می شه. اگه فک می کنید گوشتون داره اذیت میشه، سرتون درد گرفته یا اینکه دیگه حوصله آهنگ رو ندارید،  دیگه آهنگ گوش نکنید. لازم نیست به زور خودتون رو متمرکز کنید. هر وقت این شرایط پیش اومد، به خودتون استراحت بدید…این مشکلات فیزیکی معمولا برای افرادی که از هدفون استفاده می کنن و رخ می ده.*

2. حواس پرتی

وقتی می بینید یه آهنگ داره حواستون رو پرت می کنه و ذهنتون رو به طرف خودش می کشه یا حتی اگه می بینید داره خستتون می کنه قطعش کنید. یادتون باشه افراط تو هرچیز بده.

{* تراوشات ذهن: ایده برای یک پلیر که این مشکل یعنی خستگی ذهن رو از شنیدن آهنگ بر طرف می کنه. بعد از پخش چند آهنگ به طور رندوم چند دقیقه سکوت می کنه و دوباره شروع به پخش می کنه}

در محیط های عمومی چه کار کنیم؟


وقتی آدم تنها کار میکنه، خودش آقای خودش هست، هر کار دلش بخواد بکنه می کنه… مشکل اصلی وقتی هست که داخل یه جمع در حال کار هستید. در این جور فضا ها آیا بهتره که یه آهنگ پس زمینه برای جمع پخش کنیم یا اینکه بهتره بزاریم محیط ساکت بمونه؟

بستگی داره به نوع کاری که جمع در حال اجرای اون هست. اگه نوع و موضوع این کار ها به هم نزدیک هست یا به قولی همه دارن رویه یه موضوع کار می کنن، بهترین کار اینکه آهنگ پخش کنید. این کار همه رو با یه ریتم واحد هماهنگ می کنه و کلا به محیط شادابی و نشاط  میده. و تمام مزایایی که گوش دادن آهنگ در هنگام کار، برای فرد می تونه به ارمغان بیاره؛ می تونه برای کل گروه همون مزایا رو داشته باشه. معمولا موسیقی ها وصدا های طبیعی به تمرکز گروه در هر شرایط کمک می کنه…

البته به خاطر داشته باشید که در کار های گروهی نظر جمع مهم هست. پس برای گرفتن نتیجه بهتر اولین و مهمترین مساله احترام گذاشتن به جمع هست.

یک آهنگ، دیگه چه کارهایی می تونه انجام بده؟


1.افزایش آرامش

همونطور که هنگام کار کردن آهنگ گوش می دیم. هنگام آرامش و استراحت هم آهنگ گوش می دیم. آهنگ های آرامش بخش کمک زیادی می تونه به آرامش ما بکنه. به دست آوردن سریع آرامش در هنگام یک کار پر استرس تقریبا محاله، ولی موسیقی مناسب و آهنگ می تونه روندش رو سریع کنه. گوش دادن به یک آهنگ سنتی یا کلاسیک و یا حتی صداهای طبیعت (مثل صدای پرندگان و یا شرشر آب و ….) بعضی وقتها عین دیازپام عمل می کنه

2.بهبود در عرضه  کالا

یک آهنگ مناسب  همونطور که می تونه روی شما تاثیر بزاره و شما رو داخل مسیر خلاقیت قرار بده، همین تاثیر رو می تونه روی مشتریان شما بزاره. در صورت انتخاب صحیح آهنگ می تونید احساس بازدید کننده و مشتری خودتون رو در دست بگیرید و می تونید ذهن اون رو از یک بازه زمانی یا مکانی به زمان و مکان دیگه ای ببرید و شاید براش شرایطی دلچسب رو ایجاد کنید که خاطره خرید از فروشگاه و مغازه شما رو هیچ وقت فراموش نکنه. شما با گذاشتن یک آهنگ مناسب می تونید احساسات فرد مقابلتون رو بدست بگیرید. این مهمترین مساله هست.

آهنگ ها وضعیت روزانه شما را مشخص می کنند


آهنگ تنها یک وسیله سرگرمی نیستند.  آهنگ های مناسب میتونن روند زندگی روزانه شما رو در دست بگیرن و اونو بهتر کنن. و روی تمام جنبه های زندگی شما تاثیر بزارن. از روحیه ی شما تا خلاقیت و کار آیی شما

چند دلیلی که برای استفاده از آهنگ در این پست نوشته شده بود رو به خاطر داشته باشید؛ آهنگ کمک میکنه خلاقیت و کارایی شما بالاتر بره و همچنین کاری می کنه که سریع تر متمرکز بشید، سریع تر انرژی بگیرید. و کلا مثل نوعی قرص با شما عمل می کنه

برگرفته شده از سایت smashingmagazine با اندکی تغییر | ترجمه و تدوین: ehsania| انتشار با ذکر منبع آزاد است.

عضو RSS Feed این وبلاگ شوید

Advertisements

برچسب‌ها: ,

یک پاسخ to “چگونه می توان با استفاده از آهنگ، نتیجه کار ها را بهتر کرد؟”

  1. زهرا Says:

    دقیقا درسته..
    متناسب با موقعیت انتخاب آهنگ هم تغییر می کنه.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن / تغییر دادن )

درحال اتصال به %s


%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: